ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   biuro@activespa.pl

plen
basen prywatny wewnętrzny

Jak dbać o wodę w prywatnym basenie?

22 maja 2022

Posiadanie basenu na własność wiąże się z szeregiem wielu czynników, które muszą być zachowane, aby można było mówić o gotowej do korzystania przestrzeni. Jednym z nich jest regularne oczyszczanie wody przy użyciu odpowiednich środków oraz sprzętu. W jaki jednak sposób i co najważniejsze, w jakiej kolejności przeprowadzić cały proces czyszczenia wody, żeby móc w bezpieczny sposób korzystać z własnego basenu w każdej chwili?

Jak przeprowadzić proces czyszczenia basenu krok po kroku?

Pielęgnację wody w basenach prywatnych, która uległa zanieczyszczeniu, należy rozpocząć przede wszystkim od mechanicznego usunięcia zabrudzeń w całym basenie. Do tego celu najlepiej sprawdzają się specjalne odkurzacze, które pochłaniają brud i kurz ze ścianek, a w przypadku basenów zlokalizowanych na zewnątrz – mogą także zminimalizować ilość liści bądź źdźbeł trawy znajdujących się na powierzchni wody. Pozostawienie takich zanieczyszczeń nie tylko wpływa na komfort użytkowania basenu, ale także przyczynia się do rozwoju bakterii i glonów. To z kolei może negatywnie wpłynąć na zdrowie korzystających z basenu osób.

Kolejnym krokiem jest przefiltrowanie wody. W tym przypadku konieczne będzie zaopatrzenie się w przeznaczone do tego specjalne filtry, a także przestrzeganie czasu niezbędnego do całego procesu filtrowania. Istotną kwestią jest temperatura wody – przyjmuje się, że czas prawidłowo przeprowadzonej filtracji to właśnie temperatura podzielona przez 2 dodać 1. Stąd też, gdy woda osiąga temperaturę 22 stopni Celsjusza, należy filtrować ją przez 12 godzin (22:2=11 +1 = 12). Proces filtrowania odbywa się za pomocą pompy, która stanowi podstawowe wyposażenie każdego prywatnego basenu.

Warto mieć na uwadze także ostatnie dwie kwestie – eliminację glonów oraz finalny krok, jakim jest krystalizacja wody. Do obydwu czynności przeznaczone są specjalne środki chemiczne, dzięki którym zapobiegnie się rozmnażaniu bakterii. Działania prewencyjne pomagają bowiem w utrzymaniu czystości w basenie przez długi czas. Jeśli chodzi zaś o proces krystalizacji, pomaga on w uzyskaniu efektu przezroczystości tafli wody, jednocześnie usuwając najdrobniejsze cząsteczki zanieczyszczeń, których odkurzacz nie jest w stanie się pozbyć.

Zachowując kolejność oraz stosując odpowiednie preparaty, a przede wszystkim regularnie dbając o basen, znacząco przedłuża się jego żywotność i zapewnia możliwość korzystania z jego dobrodziejstw. Aby móc w pełni cieszyć się z prywatnego basenu, należy zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji wody oraz o ochronie całego obiektu.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję