ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   biuro@activespa.pl

plen
basen w ogrodzie

Ważne aspekty przy wyborze basenu w ogrodzie

9 grudnia 2022

Baseny stają się coraz bardziej popularnym wyposażeniem aranżacji ogrodowych. Niegdyś były one synonimem luksusu, aktualnie sporo osób, budując dom, zleca również budowę basenu. Basen w ogrodzie to nie tylko atrakcja dla dzieci – większość ludzi w upalne dni marzy o relaksie i wypoczynku w wodzie. I nie mowa tu o basenach dmuchanych czy stelażowych. Jeśli myślimy o basenie na poważnie, warto rozważyć budowę czegoś stałego, profesjonalnego, co posłuży na lata.

Pomysły na basen, czyli różne kształty

Istnieje wiele kształtów basenu, a projektanci mają pełną głowę pomysłów. Najważniejsze jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca, które będzie uwzględniało formę ukształtowania danego terenu, a także pozwoli na komfortowy wypoczynek. Wybór odpowiedniego modelu basenu pozwoli m.in. na ominięcie przeszkód znajdujących się na terenie wokół domu. W tej kwestii warto skonsultować swoje potrzeby z projektantem, który zaproponuje optymalne rozwiązania, opracuje koncepcję spójną z otoczeniem oraz dostosuje się do określonego budżetu inwestora.

Konstrukcja basenu

Ważnym aspektem przy planowaniu basenu jest technika jego wykonania i odpowiedni dobór materiałów. To właśnie te elementy składają się na wygląd basenu spójnego z przestrzenią. Rynek oferuje estetyczne baseny z betonu, stali nierdzewnej czy też modele ze szklanym dnem. Warto również przemyśleć kwestię wejścia do basenu i zamontować eleganckie stopnie, które będą funkcjonalne i bardziej praktyczne niż tradycyjne drabinki.

Wykończenie basenu

Jeżeli basen ma nie tylko pełnić funkcję miejsca do relaksu, ale również cieszyć oko, powinno się zadbać o jego estetykę wykończenia. Do najczęściej wybieranych materiałów należą: drewno, kamień oraz gres — nie tylko są one popularne przez swoją dekoracyjność, ale również ze względu na właściwości – wysokowytrzymałe i mrozoodporne materiały świetnie poradzą sobie w naszym klimacie. Charakteryzują się niską nasiąkliwością, dzięki której unikniemy pęknięć i odkształceń. Wszystkie materiały można ze sobą łączyć w zależności od upodobań i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Zadaszony, czy otwarty basen?

Jako że sezon letni w naszym kraju trwa od czerwca do sierpnia, właściciele basenów otwartych powinni zainwestować w coś, co zabezpieczy ich powierzchnię, kiedy nie będzie ona użytkowana. Natomiast jeśli wybierzemy basen zamknięty, to będziemy mieć możliwość korzystania z niego przez cały rok. Wyróżniamy tu zadaszenie niskie bądź wysokie. Basen możemy również zamontować w ogrodzie zimowym, czyli przeszklonym przedłużeniu domu — jest to świetne rozwiązanie, które stwarza idealne warunki do wypoczynku przy basenie przez cały rok.

Podejmując decyzję o budowie basenu, nie starajmy się go budować niskim kosztem. Oczywiście – jest to element bardzo ważny, ale nadmierna oszczędność na materiałach prowadzi do drogich i kłopotliwych napraw w przyszłości. By basen jak najdłużej świetnie się sprawdzał i wyglądał w naszym ogrodzie efektownie, warto oddać go w ręce profesjonalistów, którzy zagwarantują nam bezpieczny, funkcjonalny i łatwy w czyszczeniu obiekt.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję