ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen
Oświetlenie basenu prywatnego

Oświetlenie basenu prywatnego

27 maja 2024

Posiadanie własnego basenu może sprawić dużo radości całej rodzinie. Przed rozpoczęciem budowy pływalni należy jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Priorytetowe jest to, by światło zapewniało bezpieczeństwo. Ma to znaczenie zarówno w przypadku basenów krytych, jak i otwartych. Poza kwestiami zapewnienia ochrony istotne są także względy wizualne. Ciekawie dobrane oświetlenie może zachwycać efektem, jaki tworzy. Na co należy zwrócić uwagę przy doborze lamp do basenu?

Kwestie bezpieczeństwa

W przeciwieństwie do obiektów sportowych, w tych prywatnych można pozwolić sobie na sporą swobodę w wyborze źródeł oświetlenia oraz jego barwy. Nie można jednak zupełnie zapominać o aspektach bezpieczeństwa. Światło powinno obejmować całą powierzchnię pływalni, tak by widoczne były krawędzie niecki. Pomoże to zapobiec wpadnięciu do wody. Ważny jest dobór liczby lamp tak, aby stopień oświetlenia był optymalny dla wielkości zbiornika i jego lokalizacji. Istotne jest również, aby oświetlenie nie powodowało powstawania nadmiernych refleksów i nie oślepiało.

W niecce lub przy krawędziach basenu zarówno krytego, jak i otwartego warto zamontować specjalne wodoodporne oświetlenie. Powinno zostać zaplanowane już na etapie projektowania pływalni. Oprawa podwodnej lampy basenowej musi być wykonana z wysoce wodoszczelnego materiału. Powinna być też wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Warto zaplanować umiejscowienie lamp podwodnych tak, by możliwa była ich konserwacja i wymiana.

Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia

Najczęściej polecane do oświetlenia krawędzi niecki i do oświetlenia podwodnego są lampy halogenowe lub technologia LED. Jeśli kwestie finansowe są dla nas ważne, warto przy decyzji wziąć pod uwagę, jak często basen będzie użytkowany po zmroku. Lampy halogenowe są tańsze, ale oświetlenie LED jest opcją energooszczędną. Diody LED są też bardziej wytrzymałe. Jeszcze jedną ich zaletą jest to, że można dobrać różne odcienie emitowanego światła, co pozwala na kreowanie wyjątkowej atmosfery otoczenia basenu.

Estetyka a oświetlenie

Ciekawe rozmieszczenie świateł przy basenie i zastosowanie kolorowych diod LED może stworzyć efekt WOW. Barwa oświetlenia ponadto wpływa na nastrój. Odcienie żółci oraz czerwieni mogą pobudzić, z kolei chłodne kolory takie jak niebieski czy zielony uspokajają i poprawiają percepcję. Barwa biała pomaga osiągnąć harmonię.

Oświetlenie basenu i przestrzeni wokół niego jest bardzo ważnym element w projektowaniu tego obiektu. Najistotniejsze są względy bezpieczeństwa. Ponieważ basen prywatny zazwyczaj tworzony jest do celów rekreacyjnych, warto zadbać też o to, by czuć się w tej przestrzeni dobrze. Efektowne oświetlenie zachwyci gości. Może również wpłynąć na poprawę nastroju użytkowników basenu.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję