ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen

3 sposoby na ogrzewanie wody w basenie ogrodowym

23 kwietnia 2024

Latem przy wysokich temperaturach utrzymanie właściwej temperatury wody w basenie nie stanowi większego problemu. Natomiast zdarza się, że warunki pogodowe poza sezonem letnim sprzyjają kąpielom, ale temperatura wody jest za niska. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą różne rozwiązania, dzięki którym posiadacze basenów nie muszą być skazani na kąpiele w lodowatej wodzie. Sposobów na jej ogrzanie jest wiele i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Kolektory słoneczne

To nowoczesne urządzenia służące do przetwarzania energii słonecznej. Uzyskane ciepło może być wykorzystane m.in. do podgrzewania wody użytkowej bądź basenowej. Jak działają? Specjalna pompa filtra tłoczy wodę do kolektorów, które ją ogrzewają. Następnie ogrzana wraca do basenu przewodami powrotnymi. Instalację solarną można zamontować na dachu lub bezpośrednio na ziemi, tuż przy basenie. Kolektory są bardzo ekologiczne oraz efektywne. Dobrze dobrane mogą podnieść temperaturę wody aż o 7°C. Zdecydowaną zaletą tego produktu jest najniższy koszt wytworzenia ciepła. Nawet przy pochmurnej pogodzie kolektory działają, wykorzystując niewidzialne pasmo promieni słonecznych. Nie będziesz musiał się martwić o to, że w Twoim basenie będzie zimna woda.

Panele solarne

Panele solarne i kolektory ze względu na podobieństwo działania są ze sobą często mylone. Różnica między nimi jest taka, że pierwsze z nich przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Natomiast drugie – służą do jej zamiany na energię elektryczną. Nowoczesny panel solarny wykorzystuje energię słoneczną nawet w pochmurny, zimowy dzień. Panele – podobnie jak kolektory – można zamontować na dachu budynku lub bezpośrednio przy basenie. Sposób ich działania jest podobny. Przefiltrowana woda basenowa pompowana zostaje do miejsca, gdzie zamontowany jest panel solarny do basenu. Słońce świecąc na panel, ogrzewa ją, gdy przez niego przepływa. Podgrzana wraca do zbiornika za pomocą przewodów powrotnych. Pamiętajmy, że promienie słoneczne to darmowa energia. Montaż paneli na pewno pomoże obniżyć nam rachunki za prąd. Natomiast jeżeli szukamy rozwiązania jedynie dla samego podgrzewania wody basenowej, to ta inwestycja będzie mniej opłacalna niż zainwestowanie w o wiele tańsze kolektory.

Pompy ciepła

Temperatura wody w basenie zewnętrznym powinna oscylować między 25 a 28°C. Pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, wykorzystującym energię cieplną z powietrza do jej podgrzania. Jak działa? Woda z basenu jest tłoczona do pompy ciepła za pomocą pompy cyrkulacyjnej, a następnie ogrzewana przez wymiennik ciepła. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury woda trafia z powrotem do basenu. Im bliżej basenu zainstalowana jest pompa, tym straty ciepła są mniejsze. Ważna jest nieprzerwana praca pompy, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Oznacza ona, że nawet w pochmurny dzień jej wydajność nie spada. Może zdarzyć się, że woda w basenie nawet w sezonie nie osiągnie komfortowej temperatury, a dzięki pracy pompy ciepła korzystanie z przydomowego kąpieliska będzie możliwe nawet przez 5-6 miesięcy.

Jak widać, jest wiele sposobów na ogrzanie wody basenowej. Podgrzewanie jej wcale nie musi być drogie. Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, każdy może wybrać sprzęt w swoim budżecie i oszacować, czy to rozwiązanie jest dla niego opłacalne. Ze względu na to, że największe straty ciepła generuje parowanie wynikające z różnicy temperatur między wodą a powietrzem, to warto zastanowić się również nad przykryciem basenu. Ogrzewanie basenu pozwoli Ci cieszyć się jego urokami niemal przez cały rok.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję