ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen

Basen całoroczny – wewnętrzny czy zewnętrzny?

23 kwietnia 2024

Coraz więcej właścicieli domów bądź obiektów wypoczynkowych decyduje się na zaaranżowanie przestrzeni pod basen całoroczny. Bez wątpienia taka inwestycja pozytywnie wpływa na komfort pobytu, jak i klimat w danym miejscu. Stanowi również pięknie prezentującą się atrakcję. Część osób staje przed dylematem – wybudować basen wewnętrzny czy zewnętrzny? Na decyzję wpływ ma wiele czynników, choćby fakt, że budowa basenu w istniejącym już budynku może być trudna, a czasami nawet niemożliwa. Z tego wpisu dowiecie się, o czym należy wiedzieć, przymierzając się do tej inwestycji.

Zalety zewnętrznego basenu ogrodowego

Posiadanie basenu ogrodowego z pewnością jest dużym udogodnieniem. Natomiast budując go, należy pamiętać, że konstrukcja wymaga użycia odpowiednich materiałów – odpornych na działanie niskich temperatur oraz innych negatywnych czynników atmosferycznych. Zaletą budowy zewnętrznego basenu jest zdecydowanie fakt, że jeżeli mamy na niego miejsce, to możemy się na niego zdecydować w dowolnym momencie. Dodatkowo jeśli jego powierzchnia zajmie mniej niż 50m2, to nie będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę. Baseny ogrodowe z reguły są tańsze w realizacji oraz w utrzymaniu od wewnętrznych. Jedynym pracochłonnym aspektem jest systematyczne usuwanie zanieczyszczeń z wody, aby zapobiec rozwinięciu się bakterii oraz glonów. Całoroczny basen zewnętrzny jest doskonałym pomysłem m.in. dla obiektów, które chcą uatrakcyjnić pobyt swoich gości. Latem będzie on stanowił miejsce do ochłody, natomiast podczas sezonu zimowego można skorzystać z możliwości podgrzewania wody, co umożliwi korzystanie z niego nawet w chłodne dni. Istotne jest, aby basen został odpowiednio umiejscowiony oraz był w pełni bezpieczny.

Basen w Twoim domu

Decydując się na basen wewnątrz domu lub pensjonatu podczas początkowego etapu budowy, można zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Wiele prac bowiem zostanie wykonanych za pomocą tego samego sprzętu oraz w tym samym czasie co np. dowóz materiałów. Poza tym wykonanie basenu w gotowym obiekcie jest bardzo skomplikowane, dlatego warto, aby uwzględnić go już na etapie projektowania budynku. Jest to w dużej mierze związane z odprowadzaniem wilgoci z pomieszczenia na zewnątrz. Trzeba bowiem pamiętać, że woda w basenie będzie nieustannie parowała, a osadzająca się na ścianach wilgoć jest szkodliwa dla konstrukcji budynku. Niezbędna więc będzie sprawna i wydajna wentylacja.

W basenie wewnętrznym można kąpać się przez cały rok, bez względu na pogodę za oknem. Jednak ma to również pewne ograniczenia. Koszt utrzymania basenu w budynku jest znacznie wyższy od wydatków związanych z tym ogrodowym, ponieważ jest on użytkowany bez przerwy. Wszystkie sprzęty, takie jak pompy, filtry, urządzenia grzewcze oraz wentylacja pracują non stop. W przypadku wewnętrznych basenów domowych należy zadbać o odpowiednie przygotowanie hali basenowej. Z uwagi na wysoką wilgotność, która tam panuje, należy używać specjalnych materiałów dedykowanych do takich pomieszczeń.

Zarówno baseny wewnętrzne, jak i zewnętrzne mają swoje plusy, a także minusy. W przypadku tych całorocznych należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty budowy, ale również utrzymania takiej atrakcji. Posiadanie odpowiedniej sumy pieniędzy na budowę nie oznacza, że na tym wydatki się kończą. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji należy dokładnie oszacować wszystkie koszty związane z posiadaniem basenu. Jeśli zapadnie decyzja pozytywna, basen z pewnością podwyższy standard obiektu bądź zapewni całkowity relaks w domowym zaciszu.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję