ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen

Jaka nawierzchnia najlepiej sprawdzi się przy basenie zewnętrznym?

15 czerwca 2024

W dzisiejszych czasach posiadanie basenu w ogrodzie bądź obiekcie wypoczynkowym staje się coraz bardziej popularne oraz podnosi prestiż całej posesji. Aranżując nawierzchnię wokół basenu, pamiętajmy, że jest to niezwykle wymagający obiekt. Zastosowany przez nas materiał będzie narażony nie tylko na skrajne warunki atmosferyczne, ale też na regularne oddziaływanie wilgoci. Dlatego w tym wpisie zaproponujemy kilka najpopularniejszych nawierzchni stosowanych przy basenach zewnętrznych.

Kompozyt drewna

Zastosowany wokół basenu materiał musi być odporny nie tylko na oddziaływanie wilgoci, ale również chloru oraz innych silnych środków chemicznych. Z tego powodu opcję idealną jest kompozyt drewna. Stanowi on znakomitą oraz tańszą alternatywę dla naturalnego surowca. Jest wodoodporny, jak i ognioodporny, a jego powierzchnia zapobiega poślizgom oraz wypadkom. Dzięki specjalnym bruzdom powierzchnia desek nie jest gładka, więc można bezpiecznie się po nich poruszać. Zaletą deski kompozytowej jest fakt, że nie wymaga ona malowania ani impregnacji oraz nie odkształca się pod wpływem działania wilgoci, nie odbarwia, nie ma drzazg i nie zmienia swoich rozmiarów. Jedynym mankamentem jest jej zdolność do szybkiego nagrzewania się, więc chodzenie po niej bosą stopą może być niekomfortowe.

basen zewnętrzny z kompozytem wokół zbiotnika

Kostka brukowa i gres porcelanowy

Kostka jest z całą pewnością najtrwalszym materiałem służącym do utwardzania nawierzchni. Jest odporna na działanie wilgoci oraz powierzchowne uszkodzenia. Producenci nowoczesnej kostki oferują całe mnóstwo modeli o różnych kształtach, wzorach czy rozmiarach. Coraz częściej można też spotkać elastyczną kostkę brukową wykonaną z kauczuku, która zmniejsza ryzyko powstania urazu w razie upadku. Kolor dobrej kostki nie blaknie pod wpływem słońca, a sam materiał nie ulegnie zniszczeniu na skutek działania skrajnych warunków atmosferycznych.

Z kolei gres porcelanowy to nawierzchnia wyjątkowo trwała i wytrzymała, która charakteryzuje się wysoką odpornością na niesprzyjające czynniki oraz wysokim współczynnikiem antypoślizgowym. Płyty z gresu porcelanowego są odporne na wilgoć, mróz, ogień, ścieranie, działanie środków chemicznych, a także rozwój pleśni. Niektóre modele płyt nawet w 80% niwelują nieprzyjemne nagrzewanie się powierzchni.

Stworzenie nawierzchni wokół basenu to spore wyzwanie. Wykańczając taki teren, warto pamiętać, że estetyka jest ważna, ale nie najważniejsza. Materiały nawierzchniowe używane do wykończenia basenu powinny przede wszystkim łączyć ekstremalną wytrzymałość z funkcjonalnością. Dlatego czynniki takie jak trwałość, konserwacja, bezpieczeństwo oraz koszt materiałów mają ogromne znaczenie. Prawidłowo dobrana nawierzchnia pozwoli w pełni cieszyć się wypoczynkiem w naszej przydomowej strefie relaksu.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję