ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   biuro@activespa.pl

plen

Chlor w basenie – czyli jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo

30 września 2023

Korzystanie z basenów jest przyjemnością, formą relaksu oraz świetnym przykładem aktywności fizycznej. O każdy zbiornik wodny trzeba jednak odpowiednio dbać w celu utrzymania nie tylko estetyki, ale także jego bezpieczeństwa. Środki chemiczne są niezbędne w pielęgnacji basenu oraz przydają się do odpowiedniego oczyszczania znajdującej się w nim wody. Ze względu na przystępne ceny i wysoką skuteczność działania do najpopularniejszych należą chlorowe środki czyszczące. Zastanawiasz się, jak działa chlor w basenie oraz czy stosowanie go jest bezpieczne? Zapraszamy do przeczytania dzisiejszego wpisu!

Czym właściwie jest chlor i jak działa w uzdatnianiu wody basenowej?

Chlor jest podstawowym i najbardziej rozpowszechnionym środkiem bakteriobójczym oraz grzybobójczym. Proces dezynfekcji basenu rozpoczyna się po wrzuceniu środka chlorowego do wody i uwolnieniu zawartego w nim składnika aktywnego. Produkt mieć różne formy – w zależności od oczekiwanego przez nas efektu, szybkości działania oraz wygody użytkowania można sięgnąć po tabletki, granulki czy płyn. Należy jednak pamiętać, że chlorowanie przeprowadza się po zakończonej kąpieli, a wejście do basenu możliwe jest dopiero po czasie określonym przez producenta danego środka chlorowego.

Bezpieczeństwo środków na bazie chloru

Pomimo swojego silnego działania chlor jest w pełni bezpieczny dla osób korzystających z basenu pod warunkiem, że przestrzegamy zaleceń producenta i prawidłowo dozujemy wybrany przez nas środek chemiczny. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy przekraczać dozwolonej ilości substancji chlorowanej, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych po kontakcie skóry z wodą basenową. A co z charakterystycznym zapachem chloru podczas kąpieli? Czy wskazuje on na użycie zbyt dużej ilości tego środka chemicznego? Absolutnie nie. To naturalny skutek utleniania się związków chloru i nie musimy się go obawiać.

Basen pozostawiony bez odpowiedniej opieki jest idealnym siedliskiem dla groźnych drobnoustrojów oraz nieestetycznych glonów. Zastosowanie środka chlorowego pozwala jednak na zapewnienie ochrony użytkownikom obiektu i zachowanie jego estetyki. W basenach ogrodowych kontrolę poziomu chloru powinniśmy przeprowadzać nawet co trzy dni. Służą do tego różnego rodzaju testery, np. ręczne, paskowe, kropelkowe, w formie tabletek lub elektroniczne. W przypadku dużego basenu dobrą inwestycją może być również generator chloru. Działa on automatycznie, przez co nie musisz martwić się o odpowiednią jakość wody, urządzenie zrobi to za Ciebie. Niezależnie jednak od formy środka chlorowego, odpowiednio stosowany zadba o Twój komfort i bezpieczeństwo.

Musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji zbiornika wodnego, ponieważ zaniedbany będzie idealnym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów i glonów. Sięganie po odpowiednie środki chemiczne pozwoli zatem na zminimalizowanie ryzyka związanego z zanieczyszczeniami bez obaw o nasze zdrowie. Oczywiście wszystko zgodnie z zasadami określonymi przez producentów!

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję