ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   biuro@activespa.pl

plen

Jak zabezpieczyć basen pod swoją nieobecność?

30 września 2023

Zbliża się okres wakacyjny, podczas którego większość osób wyjeżdża na urlop czy to nad morze, za granicę, czy w góry. Zorganizowanie wyjazdu jest nieco trudniejsze dla właścicieli basenu zewnętrznego, ponieważ muszą oni pomyśleć o tym, kto zadba o obiekt podczas ich nieobecności. Sytuacja się komplikuje, gdy w danym terminie nikomu wśród znajomych oraz rodziny nie pasuje, by go doglądać – w tym poradniku wskażemy jednak, jak przygotować się na taką ewentualność.

To nie przelewki – zadbaj o wodę w basenie!

Dbanie o stan wody w basenie jest bardzo ważne, ponieważ chroni przed rozwojem w niej bakterii, a także innych drobnoustrojów. Należy pamiętać o regularności – nie wystarczy jednorazowo pozbyć się zabrudzeń z niecki, ale trzeba robić to cyklicznie. Do oczyszczania wody w basenie znakomicie sprawdzą się skimmery, a także pompy basenowe. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość filtracji, zaleca się, aby było to około 8-12 godzin dziennie, gdyż wtedy zapobiegnie się zielenieniu wody. Natomiast same filtry powinny być płukane raz na kilka dni, z tego też względu, gdy planujesz dłuższy, np. 2-tygodniowy urlop, warto skorzystać z innych rozwiązań, o których powiemy w dalszej części wpisu blogowego.

Jak zadbać o wodę w basenie, by przed wyjazdem jej stan był dobry?

Basen prywatny na terenie własnego ogrodu jest marzeniem wielu osób. Gdy się ono już spełni, wtedy konieczne jest zaznajomienie się ze skutecznymi sposobami, dzięki którym woda w nim zawsze będzie czysta. Nie ma co ukrywać, że doskonałym posunięciem jest zdecydowanie się na jego zadaszenie, ponieważ wtedy niestraszne będą nam spadające liście czy owady. W sytuacji, kiedy go nie posiadamy, konieczny jest zakup pokrywy – przed samym wyjazdem warto przykryć nieckę. Coraz większą popularnością cieszy się także odkurzacz basenowy, dzięki któremu zapobiegnie się rozwojowi drobnoustrojów.

Zbliża się wyjazd – czas zacząć działać!

Przed wyjazdem należy dokładnie wyczyścić nieckę, dzięki czemu później stosowane środki będą wykazywały jeszcze lepsze działanie. W następnym kroku konieczne jest sprawdzenie, czy system filtracyjny działa tak, jak powinien – optymalna wartość pH wody w basenie mieści się w przedziale od 7,0 do 7,4. Cenna wskazówka: Jeśli istnieje taka potrzeba, można uruchomić również system filtra piaskowego, który ureguluje zawartość chloru. Następnie trzeba dodać do basenu odpowiednią ilość zwiększającego wydajność filtracji flokulantu, a także poprawiającego przejrzystość wody antyglonu (tego typu informacje znajdują się na opakowaniu). Nawet gdy posiadasz basen ogrodowy kryty, ważne jest dokładne przepłukanie systemu filtrującego w celu pozbycia się z niego zanieczyszczeń, które są jednak znacznie mniejsze w porównaniu z basenem nieposiadającym zadaszenia. Na koniec dodaj tabletki z chlorem. W tym wypadku idealnie sprawdzą się te wolno rozpuszczające – rozpadają się one w wodzie nawet przez kilka dni (zwykle do 10).

Stosując się do wyżej wymienionych zasad oraz wskazówek, woda utrzyma swoją czystość pod nieobecność użytkowników basenu. Nie jest to takie trudne, jak może się z pozoru wydawać, jednak należy zająć się tym na kilka dni przed wyjazdem. Zewnętrzne baseny domowe rządzą się swoimi prawami, jeśli chodzi o dbanie o nie, dlatego też warto dokładnie przeanalizować poszczególne etapy utrzymania w nich czystej wody. Mamy nadzieję, że zrozumiale je opisaliśmy. Życzymy udanego urlopu i spokojnego powrotu do domu – o stan niecki już nie musisz się martwić!

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję