ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen
Budowa basenu betonowego w ogrodzie – przebieg i koszty

Budowa basenu betonowego w ogrodzie – przebieg i koszty

21 marca 2025

Coraz większą popularnością wśród właścicieli działek cieszą się baseny ogrodowe. Nic dziwnego, ponieważ stanowią one nie tylko idealne miejsce do relaksu oraz rekreacji, ale także są elementem wpływającym na estetykę przestrzeni, a także wartość nieruchomości. Choć taka inwestycja niesie za sobą wiele korzyści, to wymaga od nas również odpowiedniego przygotowania i zmierzenia się z często niełatwymi wyzwaniami – począwszy od wyboru konkretnego wariantu basenu, aż po jego budowę. W tym wpisie blogowym skupimy się na modelach betonowych, omawiając przebieg ich wykonywania, a także podając szacunkowe koszty tejże inwestycji. Dzięki temu będziesz wiedział, jak z sukcesem zrealizować swoje marzenie o zewnętrznym basenie, który stanie się centrum letnich rozrywek i dumą Twojego ogrodu.

Zostań z nami, aby poznać wszystkie szczegóły na temat budowy basenu betonowego na własnej działce!

Basen w ogrodzie – planowanie budowy

Planowanie budowy basenu ogrodowego to jeden z najważniejszych etapów, gdyż to właśnie on decyduje o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Pierwszym krokiem jest analiza lokalizacji – wybór odpowiedniej przestrzeni na własnej działce powinien uwzględniać panujący na danym obszarze stopień nasłonecznienia. Co to oznacza w praktyce? Basen ogrodowy najlepiej bowiem umieścić w miejscu dobrze oświetlonym przez słońce, co zapewni komfort użytkowania oraz ograniczy koszty podgrzewania wody. Ważna jest również odległość od drzew, które mogą zanieczyszczać zbiornik liśćmi, gałązkami czy igłami. Ponadto przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić zgodność projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i upewnić się, czy inwestycja wymaga od nas pozwolenia na budowę.

Określenie potrzeb jako ważny etap planowania

Kolejnym etapem jest sprecyzowanie swoich potrzeb. Baseny prywatne dają pełną dowolność, jeśli chodzi o wybór ich kształtu czy wielkości. Jednak ważne, aby swoje oczekiwania przedstawić już na początkowym etapie projektowania. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie przedłużenia prac ze względu na konieczność naniesienia zmian w projekcie bądź co gorsza – tworzenia go od zera.

Koszty wstępne – istotny aspekt każdej inwestycji

Przygotowując się do budowy basenu ogrodowego, należy uwzględnić również koszty wstępne. Obejmują one przede wszystkim stworzenie projektu niecki, ewentualne ekspertyzy geotechniczne oceniające stabilność gruntu, jak również profesjonalne konsultacje ze specjalistami. Staranne przygotowanie pozwala uniknąć niespodziewanych trudności, oszczędzić czas oraz pieniądze już przy kolejnych etapach realizacji.

Budowa basenu betonowego: najważniejsze etapy

Teraz pora przejść do tematu poradnika, jakim jest budowa basenu betonowego. Wymaga ona dokładnego planowania, a także realizacji krok po kroku. Uwaga! Pominięcie nawet jednego etapu procesu może przynieść katastrofalne skutki. Dlatego też poniżej szczegółowo opiszemy przebieg budowy niecki betonowej, by wiedzieć, czego wymagać od fachowców specjalizujących się w tego rodzaju pracach.

budowa basenu ogrodowego - betonowa niecka

1. Prace ziemne i wykonanie fundamentów

Pierwszym krokiem w budowie basenu jest przygotowanie terenu, które stanowi podstawę dla całej konstrukcji. To istotny etap zapewniający stabilność oraz trwałość obiektu. Co on uwzględnia?

  • Wykop pod basen – precyzyjne dostosowanie wykopu do wytycznych z projektu,
  • przygotowanie gruntu – wyrównanie podłoża, a także usunięcie niepotrzebnych elementów dla zapewnienia stabilności,
  • wykonanie fundamentów – budowa solidnych, wytrzymałych elementów konstrukcyjnych z izolacją przeciwwodną dla ochrony przed wodą gruntową.

2. Budowa ścian i dna basenu

Następnie przystępujemy do precyzyjnego wykonania konstrukcji niecki. Jeśli chodzi o baseny ogrodowe, budowa ścian i dna jest najważniejsza, by zapewnić im wytrzymałość oraz odpowiednią izolację.

  • Betonowanie – zastosowanie żelbetu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz odpowiednich mieszanek betonu dla zapewnienia trwałości.
  • Wzmocnienia konstrukcyjne – dodatkowe elementy wzmacniające służące do poprawienia odporności konstrukcji.
  • Izolacja termiczna – warstwa izolacyjna, która zwiększa efektywność cieplną oraz komfort użytkowania basenu.

3. Systemy instalacyjne

Aby basen w pełni spełniał swoje użytkowe funkcje, niezbędne jest wyposażenie go w wysokiej klasy systemy instalacyjne. To kluczowy etap wpływający na wygodę korzystania. Wyróżniamy tu:

  • instalację pomp odpowiadających za cyrkulację wody oraz jej filtrację – dzięki odpowiednim urządzeniom woda w basenie jest skutecznie oczyszczana, co zwiększa komfort kąpieli.
  • montaż oświetlenia – zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania niecki po zmroku.

4. Wykończenie: zadaszenie, schodki i wiele więcej

Ostatni etap to nadanie ostatecznego wyglądu niecce oraz zwiększenie jej funkcjonalności. W tym kroku ważna jest dbałość o szczegóły, dzięki którym basen stanie się prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu.

  • Pokrycie powierzchni – zastosowanie ceramiki, mozaiki lub folii PVC.
  • Montaż elementów użytkowych – na przykład instalacja schodów i poręczy zwiększających bezpieczeństwo.
  • Zadaszenie – odpowiednio dobrane nie tylko chroni basen przed zanieczyszczeniami, ale również poprawia jego bezpieczeństwo oraz pozwala na użytkowanie przez cały rok.

Basen betonowy w ogrodzie – koszty inwestycji

Planując budowę basenu betonowego na działce, jednym z aspektów, które należy uwzględnić, są koszty związane z realizacją projektu. Będą się one różnić w zależności o wielkości, dodatkowego wyposażenia, warunków lokalnych, a także kształtu niecki. Dodatkowo na wysokość ceny wpływa również wybór firmy, jakiej powierzone zostaną tego typu prace. Mimo to warto, a nawet powinno się określić szacunkowe wydatki związane z budową prywatnego basenu. Wśród najważniejszych składników składających się na koszty można wymienić:

  • materiały – ceny betonu mogą różnić się w zależności od aktualnych cen rynkowych;
  • robociznę – kwestię wynagrodzenia dla specjalistów zajmujących się budową basenów kąpielowych. Koszty robocizny są jednym z głównych wydatków mogących różnić się w zależności od złożoności projektu i doświadczenia ekipy (my pomimo wieloletniej praktyki zawodowej zapewniamy naprawdę atrakcyjne ceny!);
  • projekty – wydatki na projekt techniczny oraz wizualizacje, które pomagają w precyzyjnym zaplanowaniu każdego etapu budowy.

Przykładowo budowa standardowego basenu betonowego o średniej wielkości z podstawowym wyposażeniem może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast inwestując w bardziej zaawansowane opcje, takie jak nowoczesne systemy hydromasażu, należy liczyć się z wyższymi cenami.

Budowa basenów kąpielowych z betonu to inwestycja, która przynosi liczne korzyści, od relaksu po zwiększenie atrakcyjności nieruchomości. Jednak jej przebieg, jak również koszty z nią związane dla wielu osób nie są zbyt dobrze znane, stąd też pomysł na ten poradnik. Betonowy basen ogrodowy wymaga przemyślanego projektu oraz wyboru doświadczonego wykonawcy, któremu można bez obaw powierzyć jego budowę – do takich się zaliczamy! Zapewniamy profesjonalne wykonanie, które pozwoli uniknąć problemów, a także nieprzewidzianych kosztów w przyszłości. Inwestując w basen betonowy zewnętrzny, zyskujesz pewność, że Twój ogród stanie się miejscem odpoczynku, które będzie cieszyć przez wiele sezonów.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję