ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen
basen w Hotel Mera Sopot

Jak wygląda budowa basenu krok po kroku?

26 kwietnia 2024

Własny basen ma szereg zalet – pełni on funkcję miejsca do zrelaksowania się zwłaszcza w sezonie letnim, a także pozwala na uprawianie sportów wodnych (np. pływania czy morsowania). Aby jednak móc cieszyć się prywatną przestrzenią do pływania, należy wziąć pod uwagę kroki, jakie trzeba podjąć, by basen mógł w ogóle powstać i pojawić się w naszym ogrodzie. Jak – etap po etapie – wygląda więc budowa basenu?

Stosowne pozwolenia

Zanim rozpoczną się prace związane z budową, należy uwzględnić projekt basenu, jego wymiary oraz wszelkie udogodnienia, jakie mają zostać wdrożone. Wyspecjalizowana kadra architektów dobiera projekt pod konkretne oczekiwania klienta. Wspomniany projekt może być pozyskany z bazy już dostępnych lub stworzony zupełnie od podstaw. Ważne jest także pozwolenie na budowę – będzie ono niezbędne w przypadku, gdy powierzchnia basenu przekracza 50m2. Jeśli jednak wymiary będą mniejsze, należy jedynie zgłosić budowę do Starostwa Powiatowego i odczekać 30 dni na ewentualny sprzeciw urzędu. Po ich upływie dochodzi do rozpoczęcia prac budowlanych. W zgłoszeniu musi być uwzględnione prawo do dysponowania danym gruntem, a dodatkowo przedstawić trzeba także projekt basenu w czterech egzemplarzach. Pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata, a kiedy minie termin jego ważności (w przypadku, gdy realizacja basenu nie dojdzie do skutku), należy wystąpić o wydanie nowego.

Etapy budowy

Gdy dopełnione zostały wszelkie formalności, można zacząć budowę basenu. Pierwszym krokiem jest wykonanie wykopu zgodnie z określonymi wymiarami, głębokością oraz kształtem wybranym przez właściciela. Następnie konieczne jest wykonanie podsypki żwirowej i użycie siatki zbrojeniowej, którą umieszcza się na dnie basenu. W dalszej części prac wykonuje się nieckę z betonowych bloczków – na tym etapie konstrukcja zaczyna już przypominać prawdziwy basen. Niezbędne jest także murowanie, wyposażanie basenu w nieckę poliestrową, której krawędzie pokrywane są specjalną wykładziną oraz dokonanie montażu oświetlenia i niezbędnego osprzętu wewnętrznego (m.in. systemu odprowadzania wody). Obecnie firmy, zajmujące się produkcją basenów zewnętrznych, oferują rozwiązania w postaci basenów gotowych do umieszczenia w wykopie, co znacznie usprawnia cały proces montażu. Ostatnim etapem prac technicznych jest wykończenie terenu wokół basenu – może być to nawierzchnia wykonana z płytek lub drewna. Po skończonej realizacji wystarczy jedynie nalanie i ogrzanie wody. Od tej chwili można cieszyć się posiadaniem basenu na własność.

Budowa basenu może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowana, jednak doświadczeni w tym temacie fachowcy sprawią, że osobista przestrzeń do relaksu powstanie w mgnieniu oka. Profesjonalnie wykonany basen to gwarancja użytkowania przez długi czas, dlatego warto korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych firm i wykonywać realizacje pod ich okiem.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję