ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen
jak dbać o drewnianą saunę

Jak dbać o drewnianą saunę?

26 kwietnia 2024

Coraz więcej osób decyduje się na budowę sauny w swoich domach bądź ośrodkach wypoczynkowych. Zawsze było to kojarzone z nieosiągalnym luksusem – dziś, można wykonać taki projekt w bardzo przystępnych cenach, a wyznaczone do tego miejsce nie musi być duże.

Jak powszechnie wiadomo, drewno jest bardzo trwałym surowcem, a także doskonałym materiałem izolacyjnym. Zatrzymuje ono ciepło w pomieszczeniu, ale nie nagrzewa się tak jak inne wyroby, dzięki czemu jest bezpieczne dla naszego ciała.

Nie bez powodu sauny posiadają właśnie drewniane wnętrza. Regularne i dokładnie czyszczenie pozwoli nam cieszyć się nimi przez długie lata.

Konserwacja sauny – jakich preparatów najlepiej używać?

Przy czyszczeniu sauny ważne jest to, jakich środków używamy.

W przypadku drewnianej sauny zalecane jest używanie środków dezynfekujących i odwapniających. Nie należy używać tzw. uniwersalnych środków czystości, ponieważ drewno chłonie detergenty i uwalnia je na skutek działania wysokiej temperatury. Efektem jest wdychanie toksycznych oparów, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

Jeżeli nie mamy dostępu do specjalistycznej chemii, najbezpieczniejszą alternatywą jest woda z octem, ponieważ posiada on właściwości odkażające.

Drewno w saunie nie potrzebuje impregnacji lakierami bądź innym środkami o podobnym przeznaczeniu – z tego powodu najlepszą, a także najbezpieczniejszą opcją będzie jego naturalna postać.

Do szklanych drzwi w saunie również rekomendowane jest używanie naturalnych roztworów czyszczących, np. wcześniej wspomnianej wody z octem. Podczas czyszczenia należy zwrócić uwagę na piec – w przypadku modelu elektrycznego wystarczy po ostygnięciu przetrzeć go szmatką. Z kolei jeżeli posiadamy piec opalany węglem, należy dokładnie usunąć z niego sadzę.

Pielęgnacyjne ABC, czyli jak to robić

Aby móc w pełni cieszyć się sprawną, bezpieczną i zadbaną sauną, należy regularnie oraz dokładnie przeprowadzać proces jej pielęgnacji. Po zakończonej sesji należy bardzo dokładnie pozbyć się wody oraz zwrócić uwagę na każdy zakamarek. – bowiem gdy całość nie zostanie dobrze osuszona, to wilgoć tam zostanie i zacznie powodować gnicie drewnianych elementów. Przyczynia się to do rozwoju ognisk grzybiczych, a one z kolei stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia.

Jakie aspekty są jeszcze istotne?

  • Warto zdecydować się na używanie szmatek z mikrofibry, ponieważ ten materiał ma bardzo dobrą wchłanialność i odporność na uszkodzenia.
  • skazane jest również dezynfekowanie sauny chlorem. Zaleca się robić to mniej więcej raz w miesiącu. W przypadku sauny hotelowej, z której dziennie korzysta bardzo dużo osób, należy zwiększyć cykliczność tego procesu.
  • Kiedy dostrzeżemy już ślady zużycia, to poza regularnym czyszczeniem warto poddać drewno oszlifowaniu.
  • Nie należy czyścić sauny pod ciśnieniem. Negatywnie wpływa to na żywotność drewna, a zbyt duża ilość wody może doprowadzić nawet do powstania trwałych uszkodzeń.
  • Podczas korzystania z sauny rekomendowane jest położenie ręcznika na siedzisku. Pot spływający z ciała wsiąknie właśnie w niego, a nie drewno.
  • Gdy dopuścimy do rozwoju pleśni, wszystkie drewniane elementy muszą być wymienione.

Pamiętajmy, że drewno w saunie nieprzerwanie jest poddawane działaniu bardzo wysokiej temperatury, dlatego też odpowiednia pielęgnacja jest tak ważna. Pozwoli ona na to, aby sauna dla nas bądź naszych gości była jak najdłużej sprawna.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję