ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen

Sauna domowa – rodzaje i zalety tej inwestycji

29 kwietnia 2024

Przed nami kalendarzowa zima, a więc czas, w którym jeszcze bardziej niż zazwyczaj warto zadbać o swoje zdrowie i postawić na rozwiązania pomagające rozgrzać mięśnie, stawy, jak również pozwalające na relaks po ciężkim dniu w pracy. W tym okresie zamiast pływania w basenie wielu z nas woli udać się na sesję do sauny. Coraz więcej pływalni oferuje możliwość skorzystania z niej, ale nadal spora liczba obiektów się w nią jeszcze nie wyposażyła. Dlatego doskonałą opcją jest przeanalizowanie wszystkich za i przeciw budowy sauny w przestrzeni domowej. Gotowi na poznanie zalet tej inwestycji? Uprzedzamy, że po przeczytaniu tego wpisu istnieje ryzyko, że natychmiast zaczniecie projektowanie sauny, którą mielibyście na własny użytek.

Gdzie najlepiej zainstalować prywatną saunę?

  • W łazience (ze względu na dobrą wentylację),
  • w piwnicy,
  • na poddaszu,
  • w garażu,
  • w wolnym pokoju.

Najpopularniejsze rodzaje saun

  1. Sauna fińska (nazywana również suchą) – wyróżnia się najwyższą temperaturą ze wszystkich rodzajów saun, sięgającą nawet do 110 stopni Celsjusza, a także bardzo niską wilgotnością powietrza (ok. 10-15%). Wewnątrz tego pomieszczenia znajduje się piec, który ogrzewa kamienie, siedziska, jak również oparcia. Zalecany czas, w jakim można przebywać w tego rodzaju saunie, to 10-12 minut. Regularne sesje w niej przyczyniają się do wzmocnienia układu krwionośnego, oczyszczenia organizmu z toksyn, zwalczenia dolegliwości bólowych czy też pomagają w leczeniu astmy oskrzelowej.
  2. Sauna mokra – cechuje się wilgotnością wynoszącą ok. 40% (odpowiada za nią para wodna powstająca w wyniku polewania wodą gorących kamieni bądź wytworzona przez specjalny generator), a także temperaturą sięgającą do 90 stopni Celsjusza. Sesja w saunie mokrej powinna trwać do kwadransa. Pobyt w niej zapewnia odprężenie, rozluźnienie mięśni, jak również znakomicie działa na problemy skórne, w tym na cerę problematyczną.
  3. Sauna parowa – nazywana również łaźnią rzymską, panuje w niej temperatura wynosząca od 45 do 65 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność sięga nawet do 100%. Jest ona wyposażona w parownik elektryczny. W tego typu saunie sesja powinna trwać, podobnie jak w przypadku tej mokrej, do 15 minut. Korzystanie z niej zbawiennie wpływa na cały organizm, usuwając z niego toksyny, dotleniając mózg, a także pozwalając mu się w pełni odprężyć.
  4. Sauna infrared – na podczerwień, temperatura w niej panująca wynosi maksymalnie 60 stopni Celsjusza, więc będzie idealna dla osób starszych czy sportowców, a także tych, którzy nie mogą przebywać w innego rodzaju saunach (ze względu na zbyt wysoką temperaturę). Jej kabiny są wykonane z drewna jodły kanadyjskiej. W saunie tej zamiast tradycyjnych pieców wykorzystuje się ceramiczne, węglowe czy kwarcowe promienniki podczerwieni. Sesje w niej są zalecane przy chorobach stawów, układu krążenia, bólach mięśniowych, jak również przy łuszczycy. Powinny one trwać ok. 15-30 minut.

spa sauna

Budowa sauny w domu – jakie wymagania trzeba spełnić?

Jeżeli poważnie zastanawiacie się nad zainstalowaniem sauny we własnej przestrzeni domowej, pod uwagę musicie wziąć kilka niezwykle istotnych wytycznych związanych z jej budową. Najlepiej, aby była ona wykonana z drewnianych paneli świerka skandynawskiego, cedru bądź jodły skandynawskiej. Powierzchnię zastosowanych desek trzeba natomiast zaizolować wełną mineralną. Jeśli chodzi zaś o podłogę, to w tym wypadku konieczny jest wybór rozwiązań cechujących się świetną odpornością na wilgoć, zniszczenie, dużą wytrzymałością, a także tych, które będą antypoślizgowe. W dodatku pomieszczenie, gdzie ma znaleźć się nasza domowa „łaźnia”, musi posiadać wentylację mechaniczną lub grawitacyjną. Z tych ww. względów projekt SPA, w którym główną rolę będzie odgrywała sauna, należy powierzyć profesjonalistom – oni zaprojektują, jak również zbudują ją według przyjętych standardów.

Co dają regularne sesje w saunie?

  • Rozluźniają mięśnie,
  • wzmacniają organizm,
  • poprawiają wygląd skóry,
  • zapewniają odpoczynek,
  • oczyszczają organizm z toksyn,
  • łagodzą dolegliwości bólowe stawów.

Sauna domowa stanowi doskonałe rozwiązanie dla całej rodziny. Zapewnia ona kameralną, miłą atmosferę i można z niej korzystać wtedy, kiedy tylko będziemy mieli na to czas oraz ochotę. Może Wam się z początku wydawać, że koszt jej budowy jest wysoki, ale mając na uwadze wszystkie zalety, które wiążą się z posiadaniem sauny na wyłączność, można śmiało stwierdzić, że jest to inwestycja w swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie, a te są przecież bezcenne. Czujecie falę ciepła na samą myśl o posiadaniu własnej sauny? Widocznie to znak, że powinniście ją mieć!

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję