ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen

Basen przydomowy – zalety i rodzaje

27 maja 2024

Coraz więcej właścicieli niezagospodarowanych działek decyduje się na zakup gotowego basenu bądź jego budowę od podstaw. Wpływ na to mają bez wątpienia korzyści, jakie ta inwestycja niesie ze sobą. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ten z pozoru łatwy wybór może okazać się nie lada wyzwaniem, gdy nie jesteśmy przekonani, na jaki rodzaj basenu się zdecydować – w tym wpisie blogowym wskażemy najpopularniejsze z nich, a także przedstawimy zalety posiadania prywatnego kąpieliska.

Najważniejsze zalety basenów przydomowych

Zalet płynących z posiadania własnego basenu ogrodowego jest naprawdę sporo, jednak do najważniejszych z nich zalicza się możliwość:

 • zażycia kąpieli w każdej chwili – kiedy po prostu mamy na to ochotę oraz czas,
 • ochłodzenia się – kąpiel w basenie jest pożądana, gdy temperatury na zewnątrz są wysokie i pragniemy się odświeżyć,
 • zachowania prywatności – nie otaczają nas tłumy obcych nam ludzi, tak jak ma to miejsce w przypadku basenów publicznych, na które wstęp ma każdy.

Ponadto basen prywatny stanowi znakomite miejsce do organizacji spotkań z bliskimi. Dorośli zażywający w nim kąpieli mogą oddać się chwili błogiego relaksu czy też aktywnie spędzić czas, przemierzając to kolejne długości basenu. Natomiast najmłodsi kąpielowicze zwykle stawiają na wodne gry, a także pływanie na ulubionych zabawkach dmuchanych.

Jaki powinien być basen kryty ogrodowy?

 • Bezpieczny
 • Atrakcyjny pod wzgl. zastosowanych w nim rozwiązań
 • Starannie wykonany
 • Estetyczny
 • Niezwykle funkcjonalny

Najpopularniejsze rodzaje basenów zewnętrznych

Obecnie wybór basenów na rynku jest ogromny, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretny model warto poczytać o nim w Internecie lub – jeśli istnieje taka możliwość – podpytać osoby, które zdecydowały się na tego typu inwestycję. Dopiero po przeprowadzeniu researchu można podjąć decyzję zakupową. Oto najpopularniejsze rodzaje basenów ogrodowych.

 1. Baseny rozporowe – mają okrągły kształt, który „powstaje” w wyniku naturalnego ciśnienia oraz ilości wlanej wody. Można je zakupić w wielu rozmiarach. W dodatku bez żadnego problemu podłączy się do nich pompę filtracyjną, dzięki której woda w basenie będzie czysta.
 2. Baseny stelażowe – ich stelaż tworzy wytrzymałą oraz solidną konstrukcję. Rozłożenie tego rodzaju basenów trwa dłużej niż w przypadku modeli dmuchanych czy rozporowych, ponieważ na początek należy odpowiednio przygotować pod nie podłoże. Co więcej, w basenach stelażowych można swobodnie pływać, a nawet nurkować.
 3. Baseny poliestrowe (gotowe) – stanowią idealne rozwiązanie dla osób chcących szybko stać się posiadaczami basenu ogrodowego. Do ich produkcji wykorzystuje się gotowe, przygotowane już wcześniej formy, przez co nie ma możliwości zmiany kształtu bądź wielkości basenu. Poza tym powierzchnia modeli poliestrowych jest gładka.
 4. Zewnętrzne baseny domowe robione od podstaw – inwestycja ta wiąże się z większym nakładem finansowym w porównaniu z wyżej wymienionymi modelami, ale pozostawia szerokie pole wyboru, jeśli chodzi o ich kształt, rozmiar, a także wygląd. Warto podkreślić, że projekt i budowę niecki należy powierzyć profesjonalistom, by mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak powinno. Decydując się na te baseny, trzeba również pomyśleć o ich zadaszeniu, wtedy będzie można kąpać się w nich przez cały rok.

Decyzja o zakupie bądź budowie basenu ogrodowego nie jest prosta, gdyż na rynku dostępnych jest sporo jego rodzajów. Jednak za ten najbardziej luksusowy oraz ponadczasowy wybór uważa się baseny budowane od podstaw, wg indywidualnego projektu. Stanowią one gwarancję pięknie prezentującej się konstrukcji. Poza tym zdecydowanie się na nie znacznie zwiększa wartość rynkową posiadłości, na której się one znajdują, dlatego warto pomyśleć o tej inwestycji.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję