ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen

Basen ogrodowy – koszt oraz zalety posiadania

29 kwietnia 2024

Marzenie o prywatnym basenie towarzyszy wielu z nas. Kto nie chciałby mieć możliwości zażycia orzeźwiającej kąpieli we własnym ogrodzie wtedy, kiedy ma się na to ochotę? Zakładamy, że w głowie naszych czytelników choć przez chwilę zakiełkowała myśl, by zdecydować się na tego typu inwestycję. W tym poradniku przyjrzymy się jednemu z najistotniejszych aspektów, jaki ma wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą budowy lub montażu basenu w ogrodzie, a jest nim jego cena. Jaki jest koszt tej inwestycji? Czy warto na nią postawić? Zapraszamy do lektury, aby się tego dowiedzieć!

Co ma wpływ na koszt basenu?

Oczywiście koszt budowy/montażu basenu w ogrodzie może się znacznie różnić, a wpływ na to ma przede wszystkim jego rozmiar, rodzaj oraz dodatkowe wyposażenie, takie jak zadaszenie bądź oświetlenie. Jeżeli pod lupę wziąć basen prywatny murowany, to należy pamiętać, że czym większy on jest, tym cena inwestycji będzie wyższa. Dlatego też gdy zależy Ci na zminimalizowaniu wydatków, to lepiej postawić na nieckę mniejszych rozmiarów. Na finalny koszt w tym wypadku składają się: wykop, użyte materiały, jak również prace związane z prawidłowym przystosowaniem danej powierzchni do budowy basenu. Jednak basen murowany to niejedyne rozwiązanie do Twojego ogrodu!

Rodzaj basenu a jego koszt

  1. Basen stelażowy – jest uznawany za najtańszą opcję. Jego ceny zaczynają się już od 1000-1500 zł, dlatego stanowi on znakomity wybór dla wszystkich tych, którzy dysponują nieco niższym budżetem lub chcą przekonać się poprzez ten zakup, czy budowa basenu, wiążąca się z wyższą ceną, byłaby w ich wypadku trafioną inwestycją. Można w ten sposób sprawdzić, jak często rzeczywiście korzystamy z tego typu atrakcji, a także czy jest ona nam niezbędna. Tego typu basen wyróżnia się niezwykle trwałą konstrukcją, gdyż został wykonany z wysokiej jakości, metalowego stelaża. W dodatku jest on bardzo odporny na odkształcenia, a także stabilny.
  2. Basen poliestrowy (gotowy) – jego koszt jest już wyższy, gdyż waha się od 20 do 60 tys. złotych (cena zależy od rozmiaru wybranego modelu). Basen ten jest produkowany z rewelacyjnej jakości, trwałego oraz odpornego na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych poliestru. Poza tym jego montaż można uznać za łatwy oraz szybki.
  3. Basen murowany – należy z jednej strony do najdroższych rozwiązań, zaś z drugiej jest najtrwalszą, a zarazem najbardziej estetyczną opcją. W tym wypadku trudno jest podać szczegółowy koszt inwestycji, gdyż różni się on w zależności od rozmiaru, głębokości, a także wykończenia niecki. Ceny oscylują od kilkudziesięciu aż do kilkuset tysięcy złotych. Jednakże ta niemała inwestycja niesie ze sobą ogrom korzyści, o których powiemy w następnej części tego wpisu blogowego.

Basen przydomowy

Główne korzyści zdecydowania się na basen murowany

Tworzony od podstaw basen kryty przydomowy ma wiele zalet. Jego trwałość, w porównaniu do modeli poliestrowych bądź stelażowych, jest znakomita – posłuży on wiele lat, prezentując się przy tym nieskazitelnie. Ponadto budowa basenu murowanego znacznie podniesie wartość Twojej posiadłości i to o naprawdę pokaźną sumę pieniędzy. Dla wielu stanowi on synonim luksusu, gdyż daje możliwość zażycia kąpieli w takich warunkach, jakie Ci pasują – z dala od innych ludzi, we własnej przestrzeni. Decydując się na postawienie basenu od zera, możesz dobrać go idealnie do swoich potrzeb oraz wymagań – sam określasz w projekcie jego rozmiar, głębokość czy kształt. Zainteresowany? To…

… pamiętaj, że na zakupie basenu koszty się nie kończą!

Czasem pod wpływem pozytywnych emocji związanych z zakupem basenu łatwo zapomnieć o tym, że jego budowa czy montaż to jedno, a koszty związane z eksploatacją niecki to drugie. Aby utrzymać go w dobrym stanie przez dłuższy czas, konieczna będzie odpowiednia pielęgnacja, a w tym użycie sprawdzonych systemów filtracji oraz dezynfekcji. Dlatego przed podjęciem decyzji odnośnie tej inwestycji warto zastanowić się nad tym, czy w naszym budżecie uwzględniliśmy nie tylko koszty dotyczące budowy/instalacji basenu, ale także te związane z późniejszym dbaniem o niego.

Reasumując, budowa czy też montaż basenu na terenie swojej działki ma wiele plusów, takich jak możliwość zażycia kąpieli o każdej porze dnia, a nawet nocy lub podniesienie wartości swojej posesji. Zwykle podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii zdecydowania się na tę inwestycję jest bardzo trudne i ciężko samemu określić wszelkie za oraz przeciw. Dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalistów – firma budująca baseny ogrodowe, taka jak my, udzieli niezbędnych wskazówek dotyczących położenia oraz rozmiaru niecki, a także przygotuje wstępny kosztorys całego obiektu.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję