ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy   tel. 601 666 040   amorawska@activespa.com.pl

plen

Przykrywanie basenu na noc – dlaczego jest tak ważne?

24 lutego 2024

Prywatny basen stanowi pewien luksus, ale też nie ma co ukrywać, że w obecnych czasach coraz więcej osób jest jego posiadaczem. Dlatego tematy związane z prawidłową pielęgnacją niecki oraz zasadami, o których trzeba przy tym pamiętać, cieszą się tak dużą popularnością. W tym poradniku pod lupę weźmiemy aspekt, jakim jest przykrywanie basenu na noc, wskazując na zalety tego rozwiązania oraz konieczność jego zastosowania. Ten wpis blogowy nie będzie skokiem na głęboką wodę, a płynięciem z prądem, bo przecież moda na pokrywy do niecek nie rozpoczęła się dziś. Zaczynamy!

Rola przykrycia basenu na noc

Dbałość o własny basen przydomowy mały czy też duży to nie tylko pamiętanie o tym, aby zastosować odpowiednią chemię, ale również żeby co wieczór przykryć nieckę. Dlaczego jest to tak istotne? Dzięki temu można m.in. utrzymać właściwą, komfortową temperaturę wody, która nie wychładza się w nocy – wyeliminowane zostają straty ciepła, co ma wpływ na mniejsze koszty eksploatacyjne (rachunki za prąd). W dodatku dobrze dobrane do wielkości niecki przykrycie chroni wodę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych takich jak wiatr, który jest odpowiedzialny za osadzanie się w niej różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym liści, gałęzi czy śmieci.

Jednak to nie wszystkie zalety zdecydowania się na przykrycia basenowe, o jakich chcielibyśmy wspomnieć. Uwadze nie powinien również ujść aspekt związany ze zwiększonym bezpieczeństwem. Przykrycie niecki zabezpieczy bowiem przed wypadkami, a w tym niechybnym wpadnięciem do wody naszych czworonożnych pupili – w momencie pojawienia się nagłej konieczności wypuszczenia zwierzęcia na działkę późną porą, by mogło załatwić ono swoje potrzeby, nie musimy martwić się o jego niechcianą „kąpiel” w basenie.

Dlaczego warto przykryć na noc baseny ogrodowe (nowoczesne, a także klasyczne)? 5 najważniejszych zalet

  1. Zapobieganie utracie ciepła – dzięki temu woda nie będzie się ochładzać podczas nocy.
  2. Zmniejszenie parowania wody basenowej, które oznacza mniejszy jej ubytek, a więc nie trzeba dolewać nowej.
  3. Zapewnienie większego bezpieczeństwa, np. czworonożnym pupilom, chroniąc je przed wpadnięciem do niecki.
  4. Oszczędność – brak konieczności tak częstej wymiany wody w porównaniu do basenów, w których nie zastosowano tego typu ochrony sprawia, że opłaty za rachunki są niższe. W dodatku dzięki przykryciu utrzymującemu ciepło pompy basenowe nie pobierają nadmiernie energii, a to również zmniejsza koszty eksploatacyjne.
  5. Zapobieganie przedostawaniu się do wody zanieczyszczeń – przykrycie stanowi skuteczną barierę ochronną przed liśćmi, pyłkami, owadami, piaskiem czy żwirem.

Przykrycia basenowe – najpopularniejsze rodzaje

O najważniejszych zaletach przykryć basenów zewnętrznych już powiedzieliśmy, teraz nadeszła pora na to, by wskazać najpopularniejsze ich rodzaje. Na jakie z nich postawić? Jako pierwszą wymienimy folię solarną (z wyglądu przypomina tę bąbelkową), która wyróżnia się wysoką odpornością na rozdarcie oraz dużą trwałością. Umożliwia ona utrzymanie odpowiedniej temperatury wody przez dłuższy czas, nawet podczas chłodnych nocy. Drugą opcję stanowi osłona basenowa typu żaluzja zapewniająca świetną ochronę przed zanieczyszczeniami, a także wysoki poziom bezpieczeństwa – połączone ze sobą profile tworzą solidną i szczelną pokrywę, skutecznie chroniąc zwierzęta czy dzieci przed wpadnięciem do wody. Na Twoją uwagę powinny zasłużyć również piankowe przykrycia składające się z folii poliolefinowej, która doskonale redukuje utratę ciepła (jednak solary wykazują tu jeszcze lepsze właściwości). Basen ogrodowy kryty za pomocą tej osłony świetnie utrzymuje temperaturę wody – w momencie jej gwałtownego spadku – do 1 stopnia, zaś folie solarne nawet do 6. Do wyboru jest również tzw. bezpieczne przykrycie basenu, które jest stosowane przez wielu właścicieli niecek. Czym się ono wyróżnia? Doskonałą trwałością na wszelkie obciążenia.

Bez dwóch zdań przykrycia basenowe stanowią must have, jeśli jesteś posiadaczem niecki zewnętrznej i szukasz sposobów na zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych. Ich wybór oraz zakup odgrywają kluczową rolę, aby utrzymać czystość, jak również temperaturę wody w basenie na satysfakcjonującym poziomie, a ta nocą bez tego typu ochrony znacznie spada. Mamy nadzieję, że ten wpis sprawi, że jak najszybciej zamówisz wysokiej jakości przykrycie do swojego basenu. Udanych zakupów!

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję