ul. Towarowa 23, 43-100 Tychy tel. 601 666 040 amorawska@activespa.com.pl
Za rogiem już wiosna, a to oznacza, że zanim się obejrzymy, w pełni będzie trwał sezon letni, a więc czas, na który z utęsknieniem oraz dużą ekscytacją czekają wszyscy właściciele basenów ogrodowych. Jednak nim będą mogli oni zażywać relaksujących kąpieli we własnej niecce, wpierw muszą o nią prawidłowo zadbać. Jesteś posiadaczem basenu zewnętrznego i zastanawiasz się, kiedy rozpocząć przygotowywanie go na lato? W tym poradniku zagłębimy, a w zasadzie… zanurzymy się w tym temacie i odpowiemy na nurtujące Cię pytania.
Obowiązkiem każdego posiadacza basenu ogrodowego jest dokładne wyczyszczenie go po zakończeniu okresu zimowego. Bez tego niemożliwa będzie późniejsza bezpieczna kąpiel w niecce, dlatego jest to tak ważne. W przypadku gdy nasze baseny prywatne zostały wyposażone w uniwersalną, całoroczną pokrywę, to właśnie od jej dokładnego umycia powinnyśmy zacząć wszelkie prace porządkowe. W ten sposób będzie mogła ona znakomicie spełniać swoją funkcję ochronną – a zanieczyszczenia, które zgromadziły się na niej w trakcie nieużywania basenu, nie przedostaną się do wody. Następnie po umyciu pokrywy, jak również drabinek czy wszelkich innych wodnych atrakcji (jeśli nie zostały zdemontowane na okres zimy), trzeba wypuścić wodę z basenu (na sezon zimowy przecież nie spuszcza się jej w całości), a kolejno przystąpić do dokładnego wyczyszczenia niecki, stosując wysokogatunkowe preparaty, np. w formie gęstych żeli – najlepiej sprawdzą się te o odczynie zasadowym. Dzięki nim usunięcie nawet trudnych zabrudzeń nie będzie stanowiło problemu.
Pamiętaj: do dokładnego mycia niecki wybierz miękkie ściereczki lub gąbki, by jej w żaden sposób nie uszkodzić!
To równie ważny etap co czyszczenie niecki basenowej, jednak zanim przystąpimy do działania, należy jeszcze pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Mowa tutaj o zastosowaniu doskonałej jakości środka hamującego mętnienie wody i rozwój glonów, który nanosi się bezpośrednio na dno oraz ścianki zbiornika. Ponadto warto jeszcze skontrolować stan techniczny basenowego oświetlenia, puszek połączeniowych czy urządzeń filtrujących, jak również koszyka skimmera (mogą zebrać się w nim liście czy inne zabrudzenia, które trzeba usunąć). Dopiero po dokonaniu tej kontroli można duży bądź mały basen przydomowy napełnić wodą. Wskazówka: warto również od razu sprawdzić poziom jej pH i w razie potrzeby zastosować dedykowane temu preparaty (takie jak pH Minus bądź pH Plus).
Napełnianie basenu wodą kończymy w momencie, w którym poziom jej lustra znajduje się mniej więcej w połowie otworu skimmera – dzięki temu woda bez problemu przedostaje się do jego wnętrza. Zwykle jest to około 10-15 cm poniżej górnej krawędzi niecki.
… wtedy możesz skorzystać z relaksujących kąpieli wodnych, kiedy tylko masz ochotę, bez obaw, czy będzie to bezpieczne dla zdrowia. Jednak trzeba mieć na uwadze, że prawidłowo przygotowane na lato baseny ogrodowe nie oznaczają końca obowiązków. Podstawowa pielęgnacja wody składa się bowiem z czterech niezwykle ważnych etapów.
Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwane przez wszystkich lato, a więc czas w roku, w którym kąpiele w przydomowym basenie są sposobem na ochłodzenie, relaks, jak również znakomite spędzenie wolnego czasu. Jednak, aby móc w pełni czerpać z korzyści, jakie daje nam posiadanie własnej niecki na terenie ogrodu, konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie jej stanu. Nie skacz na głęboką wodę i już teraz zajmij się czyszczeniem basenu. Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi wiesz już, co zrobić, aby Twoja niecka była IDEALNIE przygotowana na lato!